Kuidas elada üle vähiravi?
Elustiil, iluspekter.com

KUIDAS ELADA ÜLE VÄHIRAVI?

Hei, kallid ILUSPEKTER.COM blogi lugejad! Vähkkasvajad on küll haruldasemad kui harilikud külmetushaigused, kuid sellest hoolimata puuduvad ühiskonnas inimesed, kelle lähedased või sõbrad poleks põdenud seda haigust. Soovin jagada enda kogemusi ja kuidas säilitada hea energia ning positiivne ellusuhtumine vähiravi ajal.

2014. aastal käisin mitmel korral arsti juures väsimuse tõttu. Arvasin pidevalt, et olen ületöötanud või stressis. Huvitavaks läks asi, siis kui tekkisid köhahood ja toidu neelamisega läks raskeks. Ühel aprillikuu kolmapäeval arstivisiidil lasi perearst ülakeha röntgeni teha. Mõned aastad oli möödas ja tundus mõistlik uuesti teha. Järgmine päev sain kõne, kas saaksin kohe läbi tulla ja ultraheli uuringu teha. Pärast seda leppis perearst kiiresti aja kopsukliinikus. Sama nädala reedel tehti ka kiiremas korras pildid kompuutertomograafiga.

Mulle tundus see kõik natukene ülepingutatud.

Lisaks suunati kohe ka biopsia uuringule, mille ajaks pandi tulev esmaspäev. Kopsukliiniku arst ütles veel, et ma kiirabisse helistaksin, kui nädalavahetusel hingamisraskused tekkivad. Esmaspäeval biopsiale minnes arvasin, et tehakse kerge torge. Kohapeal avastasin, et tuleb üldnarkoosiga operatsioon rindkerest proovi võtmiseks. Nimelt oli rindkere ülaosas ligi 10cm läbimõõduga kasvaja kahtlusega mass. Järgmisel päeval sain ka kinnituse, et tegemist oli tõesti lümfoomiga (verevähi vorm). Diagnoosiks oli Hodgkini lümfoom II staadiumis.

Täpsete raviviiside ja muuga ei taha ma siin tüütama hakata. Püüan hoopis võimalikult hästi edasi anda, mis mul aitas lümfoomist üle saada.

Kuidas elada üle vähiravi?

Kuidas elada üle vähiravi?

Piltidel olen ma juba ligi poolteist kuud keemiaravi saanud. Enamjaolt olingi rõõmsameelne ja naeratasin palju. Keemiaravi manustamised olid üsna vaevarikkad ja ettearvamatute mõjudega. Viimased manustamised olid nii valulikud, et jälgisin minuteid lõpuni.

 

Kuidas kujundada enda suhtumist vähiravi ajal?

Kuidas elada üle vähiravi?

Kuidas elada üle vähiravi?

Otsusta ja liigu kiiresti. – Mida agressiivsem haigus, seda otsustuskindlamalt tuleb tegutseda. Ravi on samaväärselt õudne ja rohkemgi veel, kuid venitamine vähendab tervenemise tõenäosust.

Keskendu enda vajadustele kõigepealt. – Avastasin, et pean enda vajadustele keskenduma ja kõik muu kõrvale lükkama. Pidin õppima elama sõna otseses mõttes päev korraga. Enne seda planeerisin kõike ette. Ravi ajal ei teinud ma ühtegi plaani, elasin vastavalt hetke tujude ja energia järgi.

Tee ükskõik, mida vaja enda jaoks. – Enda eest hoolitsemine ja isekas olemine on oluline osa. Lisaks tuleb kõrvale jätta kõik eelnevad piirangud ja nõus olema kõike tegema, et terveneda. Minu jaoks tähendas see köögiviljade söömise suurendamist ja puhkamist kui töötegemist.

Puhkamine pole puhkamine. See on sinu töö. – Kui terve inimese jaoks on puhkamine oluline, et töö tarvis energiat taastada, siis keemiaravi ajal tuleb puhata kogu aeg. Ravi kurnab keha ja järjepidev puhkamine on hädavajalik.

Söö palju puu- ja köögivilju. Need teevad tuju heaks. – Ravi ajal muutus minu maitsemeel nii tundlikuks, et paljud söögid olid vastikud. Kõige rohkem isutaski puuviljade ja värskete salatite järele. Sõin virsikuid ja nektariine nii palju, et lõhnasin nagu virsik (Carmeni sõnul).

 

Pärast keemiaravi

Agressiivse kasvaja korral on keemiaravi ka ise agressiivne. Pärast ravi olin veel mitmeid kuid kurnatud ja füüsiline vastuspidavus oli nulli lähedane. Alles ligi aasta pärast ravi julgesin jälle füüsilist aktiivsust suurendada ja trenni teha. Enne seda kartsin end üle koormata, haigeks jääda ja ära surra. Nimelt keemiaravi nõrgestab immuunsüsteemi ja tavalised külmetumised või nakkused mõjuvad märksa tugevamalt.

Allolev pilt on tehtud mõned nädalad tagasi jõusaalis. Ravijärgselt keskendusin terve olemisele, tugevamaks saamisele ja vastupidavuse suurendamisele. Mäletan veel enda esimesi 5 minuti jooksusid ja 5 kätekõverduse seeriaid. Ravi ajal oli ka autosõidu ajal istumine või kõndimine väsitav. Paar minutit jooksu võrdus maratoniga. Olin tänulik iga edasimineku eest.

Kuidas elada üle vähiravi?

Kuidas elada üle vähiravi?

Terve olemine kõlab veidralt. Kas pole nii?

Avastasin, et tervist ja mitte-haige olemist tuleb planeerida.

Loomad tajuvad instinktiivselt, mis on neile hea või halb. Inimesed kipuvad olema tundetumad selles osas.

Jälgin väga kellelt ma tervise osas nõu saan. 100-aastane ja füüsiliselt aktiivne inimene suudab paremat nõu anda, kui 40-aastane haige. Pikk ja haigusevaba elu on üks suurimaid edu komponente. Järk-järgult läksin üle täistaimsele toitumisele. Tegemist oli ühe suurima muutusega, mis elus olen teinud ja väljakutsega. Nüüdseks on see ainuvõimalik elustiil. Tunnen, end tugevamana ja kiiremana kui kunagi varem. Mitmed nö „päriliku“ ja „kroonilised“ haigused nagu kõrgvererõhutõbi kadusid koheselt. Õppisin eelistama toite, mis pakkuvad tervist ja maitseelamust koos. Toiduaine tööstus pakub ainult maitseelamust, sest sellega on tarbijat kõige lihtsam mõjutada. Värskete köögiviljade müügiga on keeruline miljardeid teenida.

 

Tervisliku keha ja elu 3 komponenti:

Toitumine

Toit on kütus, mis me enda kehasse paneme. Tangime lennukit vastava kütusega, et see õhus püsiks ja keset lendu alla ei kukus. Meie keha on ka „masin“, mis vajab kvaliteetset kütust.

 

Uni

Hea uni on olulisem kui puhkamine. Armastan magama minna, et oma keha taaslaadida ja hommikul värskena ärgata.

 

Füüsiline aktiivusus

Looduse poolt oleme loodud olema aktiivsed. Ära mõtle liikumisest kui spordist vaid sulle loomupärasest tegevusest. Kotkas ei mõtle trenni tegemisele, kui ta üle lagendiku lendab.

 

Tänan, et lugesid minu postitust. Vähkkasvaja ja keemiaravi on päris pirakad väljakutsed. Olen tänulik, et meil on nii pädevad arstid ja haiglapersonal. Terveks saades jäin neid inimesi lausa igatsema. Loodan, et said endale mõned mõtted, kuidas selliste haigustega hakkama saada ja sellegipoolest elu nautida.

Seotud postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga