Vegan mahe juuksehooldus
juuksehooldus

8 SOOVITUST PEANAHA- JA JUUSTESÕBRALIKU ŠAMPOONI VALIMISEKS

Täpselt nagu igas teises ilu- või juuksehooldustootes, võib ka šampoonis leiduda nii neid koostisosi, mis toidavad ja elavdavad juukseid, kui ka neid, mis teevad juustele pigem karuteene. Lisaks juustele mõjutab šampoon paljuski ka meie peanaha tervislikku seisundit. Selles postituses võtame luubi alla mõned koostisosad, mida šampoonides otsida või vältida, et saavutada säravad ja tugevad juuksed ning terve peanahk.

 

Millele siis ikkagi šampooni valides tähelepanu pöörata?

 

1. Vali šampoon oma peanaha tüübist ja seisukorrast lähtudes

Šampoon on soovitatav valida oma peanaha tüübi järgi ning palsam pigem juuksetüübi põhjal. Nii saab šampoon töötada peanaha hooldusega ning pigem juuste alumise osaga. Seega, kuiva peanaha korral vali niisutava toimega šampoon ning rasuse peanaha korral vali rasvastele juustele mõeldud šampoon.

2. Vali sulfaatide vaba šampoon

Kõige enam esinevad sulfaadid ainete ammonium lauryl sulfate (lühendatult ka ALS), sodium laureth sulfate (SLES) ja sodium lauryl sulfate (SLS) kujul ja nime all. Neid lisatakse eelkõige vahu tekitamiseks ning samuti on need rasva lahutava toimega. Need lahustavad rasva nii efektiivselt, et võivad seeläbi hävitada ka peanaha kaitsva kihi, mis kaitseb seda bakterite eest, ning tekitada nahaärritust, punetust, kuivust ja sügelust. Lisaks võivad sulfaadid muuta juukseotsad väga kuivaks, mis teeb need kergemini murduvaks ja lõhestuvaks. Värvitud juuste puhul aitavad sulfaadid kaasa ka värvi kiiremale maha kulumisele.

3. Väldi isopropüül alkoholi

Isopropüül alkoholil on tugevalt kuivatav mõju nii juustele kui ka kudedele. Seetõttu võib see muuta juuksed väga hapraks, lõhenevaks ja murduvaks. Mõningatesse niisutavatesse šampoonidesse on lisatud isopropüül alkoholi, et see aitaks niisutavatel ainetel paremini juusksekiududesse imenduda. Selliste toodetega tuleks olla ettevaatlik, kuna lubatud niisutava mõju asemel võib toode juuksed hoopis veelgi kuivemaks muuta.

4. Väldi parabeene

Parabeene kasutatakse šampoonides ja teistes ilu- ning kosmeetikatoodetes säilitusainena. Parabeenid omavad aga kõrvaltoimeid ja võivad tekitada erinevaid reaktsioone. Allergilise reaktsioone korral võib peanahk muutuda põletikuliseks ning see võib omakorda viia juuste õhenemiseni. Mõned uuringud on näidanud, et parabeenid suurendavad ka östrogeeni taset kehas häirides seeläbi hormonaalset tasakaalu.

5. Otsi koostisest avokaadoõli, kookosõli ja oliiviõli

Evolve Organic Beauty coconut kookos skincare nahahooldus

Kookos

Avokaadiõli on abiks juustele, mis on kuivad tänu kuumakahjustustele ja keskkonnamõjudele. Selle kõrge E-vitamiini sisaldus tugevdab juukseid ning aitab ravida katkisi juukseotsi.

Kookosõli on samuti juukseid tugevdava toimega. Samuti vähendab see juuksekarvade jäikust ning muudab juuksed pehmeks ja läikivaks.

Oliiviõli aitab eemaldada juustest staatilise elektri ning selle põletikuvastased omadused rahustavad ärritatud peanahka.

6. Väldi formaalaldehüüde

Formaalaldehüüdid on kantserogeensed säilitusained. Uuringutes on seoseid leitud isegi formaalaldeüüdide ja leukeemia vahel. Samuti on formaalaldehüüdid allergeenid ning võivad põhjustada nahaärritust. On leitud, et 11.9% inimkonnast on formaalaldehüüdide suhtes allergilised. Jaapanis ja Rootsis on näiteks formaalaldeüüdide lisamine kosmeetikatoodetesse keelustatud.

Formaalaldehüüdid võivad end sinu šampooni koostises peita järgnevate nimetuste all: DMDM hydantoin, glyoxal, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, methylene glycol, polyoxymethylene urea, quaternium-15, sodium hydroxymethylglycinate.

7. Väldi PEG ühendeid (Polyethylene Glycol ja selle erinevad vormid)

PEGe lisatakse juuksehooldustoodetesse kreemja tekstuuri saavutamiseks. Need on kantserogeense mõjuga ning see võivad põhjustada nahaärritust ja ülitundlikusreaktsioone. Kombineerituna teiste ohtlike kemikaalide, aitavad PEGid neil kemikaalidel paremini nahka läbida. Samuti võivad PEGid ise olla teiste toksiliste ainetega saastunud ning ka neid läbi naha organismi ja vereringesse viia. Seetõttu tuleks eriti vältida vigastatud või katkise naha kokkupuudet PEGe sisaldavate toodetega.

8. Otsi koostisest teepuuõli

Teepuuõli stimuleerib juuksekasvu. See vabastab juuksekarva nääpsud, mis võivad kõõma või muude põhjuste tõttu olla ummistunud. See omakorda aitab vältida nende põletikuliseks muutumist ning juuste väljalangemist. Teepuuõli on abiks ka kõõmast ja peanaha sügelusest vabanemisel. See vähendab peanaha kuivust ning võitleb seente ja bakteritega, mis võivad olla sügeluse põhjustajateks. Teepuuõlist leiab leevndust isegi peanaha ekseemi ning follikuliidi korral.

Loodame, et said seda postitust lugedes šampoonide koostisest natuke teadlikumaks ning oskad valida juuksehooldustooted, mis töötavad su peanaha ja juuste tervise kasuks. Pea meeles, et ka meie nahk on elav organ ja oluline on tähelepanu pöörata, mida me sellele kanname. Jaga meiega kommetaarides, millele oled šampooni valides siiani enim tähelepanu pööranud ning mis teemadel sooviksid ILUSPEKTER.COM blogis veel lugeda.

Seotud postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga