ZAO woman naine
Meigi ajalugu

Meik läbi ajaloo

Kas oled kunagi mõelnud selle üle, millal inimesed “meikimise” abil oma välimust hakkasid muutma? Või selle üle missuguseid vahendeid meikimiseks läbi aegade kasutatud on? Selles postituses on Sul võimalik välja uurida, millest valmistati algseid kosmeetikatooteid, millal ilmus müügile huuleläige, missuguseid vahendeid on inimesed kasutanud läbi aegade oma näonaha tooniga manipuleerimiseks ning palju muud huvitavat. Milline on meik läbi ajaloo?

Meikimise algusaeg — mis vahendite ja mis hinnaga?

Meikimine on aastatuhandeid vana traditsioon. Juba 4000 aastat enne Kristust üritasid Egiptuse naised oma näole jumet ja definitsiooni lisada. Nad kandsid oma meiki karpidega isegi pidudel kaasas ja hoidsid seda toolide all. Esimesed silmavärvid olid Egiptuses erkrohelised ning valmistatud mineraalist nimega malahhiit.

1500 a eKr üritasid hiina ja jaapani naised oma nägusid riisipuudri abil valgemaks muuta ning toonisid hennaga oma juukseid. Umbes 500 a hiljem võeti samal otstarbel kasutusele ka talk ja pliiga näopuuder.

Esimesel sajandil enne Kristust oli Egiptuse naiste seas kasutusel juba väga laia värviskaalaga meigivalik. Jumestusvahendid olid valmistatud erinevatest kivimitest, mineraalidest ning piirkonnas kasvavatest taimedest.

Meigitrendid – meik läbi ajaloo

Samal sajandil elanud Cleopatra lõi omale look’i, mis on au sees ja kasutatud tänapäevani. Tema meik koosnes tavaliselt sügavsinisest lauvärvist ülal, mida kaunistasid lisaks veel kuldsed püriidiga tekitatud täpikese, rohelisest toonist laugude allosas, rõhutatud lainerijoonest, ning punasest huulepulgast. Samuti toonis ta laineriga oma ripsmeid ning kulme.

Keskajal peetiheledat nahka Euroopas rikkuse sümboliks. See oli märk sellest, et inimene pole pidanud päev otsa õues päikese käes tööd rügama. 14. sajandi Inglismaal üritasid naised oma nägusid ka munavalgega katmise abil heledamaks muuta.

Renesaanssiaegses Euroopas kasutasid meiki peamiselt aristokraadid. Meigi tootmise keskpunktideks kujunesid Itaalia ja Prantsusmaa. Ajastule oli väga iseloomulik erkroosa põsepuna, mida pandi näole paksu kihina. Näo valgemaks muutmiseks hakati kasutama ka valget pliivärvi. Tolle aja kosmeetikas leidunud koostisosad nagu plii ja elavhõbe olid väga ohtlikud ning põhjustasid kasutajatele ka tõsiseid terviseprobleeme alates juuste väljalangemisest ja seedeprobleemidest kuni surmavate mürgitusteni.

Meikimisharjumused viimastel sajanditel

Veel 20. sajandi esimesel kümnendil ei olnud meigi kandmine laialdaselt populaarne ning seda peeti rohkem lõbunaiste kombeks. 1910ndatel kogus aga meik Euroopas ja USAs tänu balleti- ja teatristaaridele kiiresti populaarsust. Algas tõeline meigirevolutsioon. Toodeti esimene ripsmetušš, ning müügile ilmusid esimesed pressitud puudrid.

1920ndatel ja 30ndatel tekkisid paljud tänapäevani domineerivad meigi suurtootjad. Punane huulepulk muutus erakordselt populaarseks ning toodeti ka esimesed huuleläiked. 1950ndaks aastaks värvis juba üle 90% läänemaailma naistest oma huuli.

Meik muutus ajaga ka loomulikumaks ning nahasõbralikumaks. 60ndatel muutus varasemalt paks ja raske olnud põsepuna konsistentsil kergemaks ning selle toonid naturaalsemaks. 70ndatel hakkasid inimesed üha enam huvi tundma ka enda meigitoodete koostise vastu ning hakati turundama allergeenidevabu kosmeetikatooteid. Laienes ka meigitoodete valik tumedanahalistele.

Teekond julmusevabade toodeteni

Viimased 25 aastat on julmusevaba ehk loomadel mitte testitud meik hoogsalt populaarsust kogunud. Arenenud on teised katsemeetodid toodete ja koostisosade turvalisuse kindlaks tegemiseks ning see on andnud võimaluse tootjatele loomkatsetest loobuda. Samuti on paljudes riikides muudetud seadusandlust nii, et see ei nõua enam kosmeetikatoodete loomadel testimist või isegi keelab selle.

USAs lõpetas loomkatsete nõudmise aastal 2000 esimese osariigina California. Euroopa Liidus keelati 2004. aastal lõpptoodete loomadel testimine ning 2013. aastal keelustati uute kosmeetikatoodete turule toomine, mida loomadel testitud on. Viimaste aastate jooksul on sama teinud ka paljud teised riigid üle kogu maailma ja mitmetes kohtades on vastavad seaduseelnõud arutamisel või lähiaastatel jõustumas. Isegi Hiina loobus 2014. Aastal loomkatsete nõudmisest enamike kosmeetikatoodete puhul, mis on kohalikult toodetud. Kahjuks kehtib aga loomadel testimise nõue endiselt riiki imporidavale kosmeetikale.

PHB Eyes Lips Cosmetics Set Day silmad ja huuled kosmeetika komplekt

Tänu nõudluse suurenemisele ja tarbijate survele on paljud tootjad lisaks loomkatsetest loobumisele turule toonud ka loomsete koostisainete vabad ehk vegan tootesarjad. On tekkinud ka suur hulk ettevõtteid, mis keskenduvadki ainult julmusevaba või vegan kosmeetika tootmisele.

 

Tänapäeval on loodud kõik võimalused selleks, et naised saaksid valida kosmeetikatooted, mis on turvalised ja nahasõbralikud ning mille tootmise käigus ei ole viga saanud ka ükski teine elusolend. Põhjuseid julmusevaba ning vegan meigi mitte eelistamiseks jääb üha vähemaks. Selliste toodete valik on praeguseks nii lai, et igaühel on võimalik leida oma nahatüübile sobivad tooted ning soovitud toonid ja seda kõike endale sobivast hinnaklassist. Kasvav valik julmusevabu vegan meigi- ja näohooldustooteid on Sinu jaoks saadaval ILUSPEKTRI veebipoes.

Seotud postitused