Ere Perez SOS Marmelade näokreem
Nahahooldus

KUIDAS NÄOKREEM JÕUAB PURKI?

Tere, armsad ILUSPEKTER lugejad! Sõltumata oma nahatüübist (kuiv, rasune, kombineeritud), on näokreem iga nahahoolduse oluline osa. Nagu iga kehahoolduse toodet saab ka näokreemi ise koduköögis valmistada. Valmiskreemide retseptid on üldjuhul paremini välja töötatud, tootmine on tõhusam ja kvaliteedikontroll range. Iga näohooldustoote juures on kõige olulisem selle ohutus meile. Seekordses postituses räägime sellest, kuidas toimub näokreemi valmistamine tootmises.

 

Kuidas kreemi valmistatakse tootmises?

Tööstuslik tootmine sarnaneb mitmeski mõttes koduse käsitsi valmistamisega. Tootmises on tegemist suuremate kogustega ja kasutatakse spetsiaalseid segamissüsteeme. Neid pestakse toote valmistamise vahel spetsiaalsete puhastusvahenditega, millega tagatakse puhtus.

 

„Segamine on kõige olulisem etapp…“

Kuigi kreemid võivad erineda koostisosade poolest, siis tootmisprotsess on kõigil sarnane. Segamine on kõige olulisem etapp stabiilse emulsiooni ja kontsistentsi saavutamisel. Kreem ongi oma olemuselt õli ja vee emulsioon. Arusaadavalt õli ja vesi omavahel ei segune. Selleks tulebki lisada pindaktiivseid (emulgaatorid) ühendeid, mis stabiliseerivad õli osakesi, mis on pihustunud vees. Kreemide valmistamisel kasutatakse nii sünteetilisi kui looduslikke emulgaatoreid. Väga tavaline looduslik emulgaator on tsetearüülalkohol (cetearyl alcohol), tsetüülalkohol (cetyl alcohol), stearüülalkohol (stearyl alcohol), naatriumstearüül-laktaat.

Koostisosad lisatakse üksteise järel segajasse ja segu segatakse ühtlase koosluse saavutamiseni. Sõltuvalt koostisest ja viskoossusest kasutatakse kuumutamist (45-85 ˚C vahel), et saavutada ühtlasem tulemus.

Helbelised või pulbrilised koostisosas (nt. tsetüülalkohol või steaarhape) segatakse õlifaasis. Vajadusel kuumutatakse, et tagada komponentide segunemine. Põhikomponendid segatakse veefaasis vee komponendid ja õlifaasis õli komponendid. Veefaasi segatakse stabilisaatorid ja emulgaatorid. Need kaks faasi segatakse omavahel, millest tekibki emulsioon.

 

Õigete koostisosade valimine

Näokreemi eesmärk on nahka niisutada, kaitsta liigse kuivamise eest ja toita seda välispidiselt kasulikke toitainetega. Vesi ja looduslikud emulgaatorid on kõige tüüpilisemad koostisosad. Samuti veel tokoferool (E-vitamiin) ja taimne glütseriin.

Sheavõi on suurepärane tundlikule nahale, sest see ei ummista poore.

Aprikoosiseemne, avokaado, jojoba või magusmandli õlid on samuti mitte-ärritavad ja nahka rahustavad.

Aloe vera lisamine kreemi annab täiendavalt rahustava ja jahutava efekti, mis sobib hästi aknega või põletikulisele nahale.

Eeterlikud õlid (apelsin, sidrunhein, lavendel, teepuu, ylang-ylang) vähendavad kortse ja hoiavad nahka nooruslikumana.

Meie naha pH-tase on ligikaudu 5,5. Neutraalne pH-tase on 7 ja sellest madalamat taset loetakse happeliseks. Seega on meie nahapind loomulikult kergelt happeline. Seega peab olema näokreemi pH sarnane naha pH-tasemega. Vesi, taimsed õlid, võid ja eeterlikud õlid pH taset ei mõjuta. Selleks lisatakse nõrkasid happeid või nende soolasid (naatrium bikarbonaat).

 

Kvaliteedikontroll

Valmissegatud näokreemidel määratakse viskoossus ja pH-tase. Kreemi pH peab olema õiges vahemikus. Vastasel korral võib liigne happelisus või aluselisus nahka ärritada. Liiga kõrge või madala viskoossusega kreemi on keerulisem nahale kanda.

 

Looduslikud säilitusained

Oluline on meelespidada, et säilitusaine vaba toode ei püsi kaua värskena. Taimedes leiduvad antioksüdandid aeglustavad oksüdeeruvate õlide riknemise kiirust. Tokoferool on looduslik antioksüdant, mis aitab pikendada kreemi säilivust. Lisaks veel võivad kreemid sisaldada rosmariini õli ja/või viinamarjaseemne ekstrakti.

UV kiirgus, õhuhapnik, kuumus, niiskus ja bakterid meie sõrmeotstelt on vaid osa faktoreid, mis kiirendab kreemi riknemist. Pese alati oma käed enne kreemi kasutamist. Hoiusta soovitatavalt toatemperatuuril pimedas ruumis. Käed on üheks suurimaks bakterite allikaks. Kreemi võtmisel on kõige parem kasutada puhast väikest spaatlit või lusikat.

 

Miks osta valmiskreemi?

Kuigi kodustes tingimustes saab ka enamikke kreeme valmis segada, siis kvaliteedikontrolli tegemine on palju keerulisem. Kreemide puhul on oluline kontrollida pH-taset ja viskoossust. Tahked osakesed võivad jääda segamisel anuma seintele ja põhjustada ebaühtlase koostise. Samuti võib emulsioon jääda ebastabiilne, mistõttu kreem kihistub aja möödudes. Tööstuses testitakse kreemide vananemist ja stabiilsust tsentrifuugidega. Sellega saab kreemi kihistumist kiiremini esile kutsuda ja hinnata kreemi stabiilsust ajas.

Samuti nõuab kreemi enda peal testimine julgust. Palju parem on osta valmis näokreem, mida on testitud. Nii saad kindel olla selle ohutuses ja toimivuses.

 

Kokkuvõtvalt saab tööstuslikult tagada kreemi parema stabiilsuse, konsistentsi ja toimivuse. Samuti saab kontrollida selle ohutust nahale, mis on tegelikult kõige olulisem.

 

Aitäh, et lugesid tänast blogipostitust. Anna meile kommentaarides teada, mis sulle meeldis ja ei meeldinud tänase postituse juures. Uudista meie e-poe mõnusaid näokreeme. Järgmine blogipostitus ilmub juba kolmapäeval 31. oktoobril.

Loe meie eelmist blogipostitust looduslikest ripsmetušidest.

Seotud postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga