Kurgid ja tumedad silmaringid
Nahahooldus

Millal on õige aeg alustada nahahooldusega?

Hei, armsad ILUSPEKTER lugejad! Tänases postituses võtame hetke, et arutleda, kui vanalt võiks näohooldustooteid hakata kasutama. Noorena näeb meie nahk üldiselt hea välja ja ei tekita vajadust näokreemi järele. Kuid kas see on ikkagi nii? Nahk uueneb pidevalt ja pikaajalised kahjustused ilmnevad mitmekümne aasta peale. Tihti lausa unustame, et nahk on elusorgan. See kaitseb meid võõrorganismide ja kahjulike ainete eest ning aitab kehatemperatuuri reguleerida.

Ehituselt koosneb nahk kahest peamisest kihist: epidermisest ehk marrasknahast ja dermisest ehk pärisnahast. Epidermis on küllaltki õhuke välimine kiht, mille rakud uuenevad pidevalt. Sügavamal paikneb dermis, mis on paksem kiht. Seal paiknevad näärmed, veresooned ja närvid. Elastiini-nimeline valk annab nahale elastsuse. Tänu elastiini elastsetele kiududele on nahk veniv ja elastne. Kollageen on naha sidekoe osa. Loomuliku vananemise käigus kollageen ja elastiin lagunevad. Nahk kaotab oma elastsuse ja tekivad kortsud, voldid ja jooned.

Hea uudis on see, et meie nahk uueneb pidevalt. Iga päev kaotame miljoneid naharakke, mis asendatakse uutega. Mida vanemaks muutume, seda pikemaks muutuvad rakkude elutsüklid. Seega väheneb ka naharakkude uuenemine.

 

Nahka vanandavad tegurid

Meie nahka mõjutavad mitmed faktorid: päike, muutlik ilmastik ja harjumused. Naha vananemise viis ja kiirus sõltuvad elustiilist, toitumisest, pärilikkusest ja teistest isiklikkest harjumustest. Üks sagedasemaid kahjulikke harjumusi on suitsetamine.

Suitsetamine põhjustab vabu radikaale, mis on väga reaktsiooni võimelised ja ebastabiilsed. Vabad radikaalid kahjustavad rakke, mis lisaks mitmetele muudele asjadele tekitavad ka kortse.

Tavalised faktorid, mis põhjustavad kortsude ja pigmendi laikude teket on normaalne vananemine, päikesekiirgus, saaste ja nahaaluse rasvkoe vähenemine. Lisaks on olulised mõjurid stress, gravitatsioon, igapäevased näoliigutused, rasvumine ja uni.

 

Päikesekiirgus

Päikesekiirgus on üks suurimaid pahalasi naha vanandamisel. Ultraviolet(UV) kiirgus kahjustab naha kiudusid ja rakkusid. Elastiini kiudude lagunemine põhjustab naha kotti vajumist, venimist ja lõtvumist. Samuti tekivad marraskid ja rebendid lihtsamini ning paranevad kauem. Päikesekiirgus mõjub aeglaselt ja selle negatiivseid mõjusid kogeme alles hilisemas eas. Miski ei saa täielikult parandada päikesekiirguse kahjustusi. Kõige mõistlikum on vähendada päikese käes olemise aega ja kanda päikesekaitse kreemi.

 

Teised nahka vanandavad mõjurid

Gravitatsioon, näoliigutused ja magamise asend mõjutavad samuti nahka. Kui nahk kaotab enda elastsuse, siis gravitatsioon toob kulmud ja silmalaud madalamale. Lõdvemaks muutuvad ka põsed ja lõug. Vananedes võib mõningatel juhtudel tekkida lausa „teine lõug“.

Näolihaste liikumise jooned muutuvad visuaalselt nähtavamaks kui nahk hakkab oma elastsust kaotama (tavaliselt 30ndates). Jooned võivad tekkida horisontaalselt otsaesisele, vertikaalselt kulmude vahele, põskede ülaossa ja suu ümber. Uni mõjutab kortsude süvenemist olenevalt sellest, kuidas pea padjal magamise ajal paikneb.

Suitsetajatel tekib üldiselt rohkem kortse kui mittesuitsetajatel samas vanusegrupis ja keskkonna tingimustes. Naha vananemine muudab ka naha kuivaks ja see hakkab rohkem sügelema. Soovituslik on vältida tooteid, mis nahka täiendavalt kuivatavad (seebid, nõudepesuvahendid, kemikaalid, jne.).

 

Naha muutused, mis tulevad vanusega:

  • Nahk muutub jäigemaks.
  • Tekivad mitmesugused kahjustused.
  • Nahk muutub lõdvaks (elastiini vähenemine põhjustab naha lõtvumist).
  • Nahk muutub läbipaistvamaks (see on põhjustatud naha pealiskihi õhenemisest).
  • Nahk muutub veelgi hapramaks (see on põhjustatud pärisnaha ja marrasknaha vahelise kokkupuute ala vähenemisega).
  • Rasvkoe vähenemine nahas. Eriti põskedes, otsaesisel, lõual, ninal ja silmadel. Selle tõtttu muutub nahk kuivemaks.

 

Parim aeg nahahoolduseks

Nii mitmeski mõttes on meie nahk kõige täiuslikum imiku eas. Siiski on see ka siis väga tundlik ja vajab erilist hoolt. Soovitatav on kasutada spetsiaalset imiku õrna naha jaoks šampooni.

Temperatuurimuutused, kuivus ja UV-kiirgus on juba varases eas meie nahale kahjulikud. Samuti koguneb nahale kergesti mustus meie töökeskkonnast või kätelt, mis ummistab poore ja põhjustab põletikke. Noorena ma sellele ei pööranud tähelepanu, sest ei tekkinud ühtegi tuntavad negatiivset tagajärge. Aktiivsemalt hakkasin nahahooldusega alles 20ndate alguses tegelema. Looduslikud nahahooldustooted niisutavad ja toidavad nahka ning aitavad kaasa kollageeni ja elastiini taastootmisele. Naha hoidmisel on oluline 3 faktorit: puhastamine, toitmine ja niisutamine. Näokreem tagab lisaks niisutamisele ka kuivamise eest kaitsva kihi.

Loodan, et sind naha vananemisest ja kortsude tekkest rääkimisega liigselt ära ei hirmutanud. Mitmed naha muutused ongi loomulikud ja neid tuleb lihtsalt aktsepteerida. Samas soovin ka rõhutada, et saad meeletult palju ära teha oma loomuliku ilu hoidmiseks ja säilitamiseks. Kui loed seda postitust, siis parim aeg aktiivselt nahahooldusega alustamiseks on nüüd. See on peaaegu sama lühike kui hommikune ja õhtune hammaste pesu. Tulemuseks on puhas ja niisutatud näonahk.  Enda jaoks aja võtmine ja hoolitsemine loob ka hea enesetunde.

 

Suur aitäh, et lugesid tänast blogipostitust. Loodame, et vastasime Sinu küsimustele. Kindlasti anna kommenteerides teada, mis sulle meeldis ja ei meeldinud.

Meie järgmine blogipostitus tuleb välja juba pühapäeval 18. oktoobril.

 

Loe meie eelmist blogipostitust vegan seepidest ja kehakoorijatest.

Seotud postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga