Kartul
Toitumine

Bataat või kartul — kas üks on parem kui teine?

Hei, armsad iluspekter e-poe lugejad! Tänases postituses teeme taaskord juttu toidu teemal. Täpsemalt tuleb juttu kahest juurviljast, millest üks igale eestlasele kindlasti tuttav on, kuid teine pisut eksootilisem võib tunduda. Võtame luubi alla kartuli ja bataadi ehk maguskartuli ning arutleme, mis on kahe juurvilja erinevused. Kumb on kasulikum, kas bataat või kartul?

 

Bataat

Bataat

Nii bataadil kui ka kartulil on omad iseärasused. Hoolimata sellest, et mõlemat nimetataks kartuliteks, kuuluvad need taimed täiesti erinevatesse perekondadesse. Kui kartuli maapealsed osad on mürgised, siis bataadi omad on söödavad.

Sarnasustena võiks välja tuua selle, et mõlemad juurviljad on algselt pärit Kesk- ja Lõuna-Ameerikast. Nagu on olemas arvutult erinevaid kartulisorte, on olemas ka erinevad bataadisorte, mis erinevad üksteisest ka omaduste poolest, mida toiduvalmistamisel arvesse võtta, nagu näiteks küpsemisaeg, mahlakus jms.

Oma toiteväärtuselt on batataat madalama kaloraažiga ning süsivesikute sisaldusega. Tavalises kartulis sisalduvad süsivesikud tulevad peamiselt tärklisest, kuid bataadis sisalduvad süsivesikud tulevad enam-vähem võrdväärselt suhkrust ja tärklisest. Bataat on aga peaaegu 4 korda väiksema tärklisesisalusega kui kartul. Kas see on aga halb või hea? Väidetavalt tekitab tavaline kartul oma tärklisesisalduse tõttu täiskõhutunnet edukamalt kui bataat ning võib seeläbi aidata vältida ülesöömist.

 

Vitamiinid

Kui vaadelda kartulit ja maguskartulit mineraalide ja vitamiinide sisalduse seisukohast, on need üsna sarnased. Suurimaks erinevuseks on A-vitamiini sisaldus, mis on bataadis harukordselt kõrge — üle 20 000 IU ühe keskmise bataadi kohta. Samuti on bataadi C-vitamiini ja kaltsiumi sisaldus pisut suurem kartuli omast. Teisest küljest sisaldab aga kartul kõvasti rohkem B9 vitamiini ning pisut rohkem magneesiumit kui maguskartul.

Kui vastata pealkirjas esitatud küsimusele, siis tegelikult võitjat ei olegi. Nagu näha võid, siis bataat ja kartul on väga kasulikud juurviljad. Seega võiks ka oma menüüsse kombineerida mõlemaid ja mitte kumbagi karta.

 

Loodame, et said sellest postitusest uut ja põnevat informatsiooni bataadi ja kartuli omaduste kohta. Anna meile kommentaarides teada, millised on sinu suhted nende kahe juurviljaga ning mis teemadel sa veel iluspekter e-poe blogis lugeda sooviksid. Järgmine blogipostitus ilmub juba kolmapäeval 28. novembril.

Loe meie eelmist blogipostitust huulemeigi vahenditest.

Seotud postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga